نشانه انحراف بینی

یکی از زیرمجموعه های جراحی زیبایی بینی, جراحی انحراف بینی می باشد که موجب رفع مشکلات تنفسی بیمار می شود وجود نشانه انحراف بینی در صورتی که برای  شما مشکل آفرین باشد، نشانه آن است که بینی شما نیاز به جراحی انحراف بینی دارد. بینی انسان از دو بخش مجزا تشکیل شده است که توسط یک تیغه استخوانی- غضروفی از هم جدا می شوند. این تیغه بطور طبیعی صاف است و لذا فرد می تواند از هر دو طرف  سوراخ بینی خود براحتی و بدون هیچ مشکلی نفس بکشد. در بعضی از انسان ها انحراف در این تیغه به هر دلیل وجود دارد که اگر این انحراف جزئی باشد و سبب اختلال در تنفس و یا اختلال در تخلیه سینوس ها ایجاد نکند  نیازمند هیچ اقدامی نیست  اما اگر نشانه انحراف بینی به حدی باشد که سبب بروز مشکل تنفسی و هم چنین انسداد مجرای سینوس ها ایجاد شود که در این حالت ممکن است مشکلات متعددی برای بیمار ایجاد کند  درمان انتخابی از نظر علم پزشکی رفع مشکل تنفسی با جراحی انحراف بینی خواهد بود. سوالی که اکثر بیماران می پرسند این است که آیا با وجود نشانه انحراف بینی  نیاز به جراحی می باشد و آیا بعد از عمل مشکلات تنفسی به طور کامل برطرف خواهد شد.؟

به گفته دکتر صوفی زاده اگر وجود نشانه انحراف بینی مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند و موجب سختی تنفس بیمار گردد. بهترین راه درمان جراحی بینی می باشد که اگر انحراف و کجی بینی در ظاهر استخوان بینی نیز وجود داشته باشد بهتر است جراحی زیبایی بینی کج نیز بر روی بینی بیمار انجام شود تا علاوه بر از بین بردن نشانه انحراف بینی جلوه ای زیبا در بینی ایجاد شود.

تصاویر زیر نمونه از از جراحی زیبایی بینی کج میباشد که با هدف زیبایی و رفع کجی بینی  توسط دکتر صوفی زاده انجام شده است. پس از جراحی مشکلات حاصل از کجی بینی رفع شده است وتناسب نسبی در ظاهر بیمار ایجاد شده است.

در تعدادی از بیماران مراجعه کننده نشانه انحراف بینی  گرفتگی بینی می باشد و بیمار تمایلی به جراحی زیبایی همزمان ندارد. پس از گرفتن شرح حال بیمار معاینه داخل بینی و در صورت ضرورت درخواست سی تی اسکن، مشکلات بینی بیمار را بررسی می کند . اگر همزمان پولیپ – آلرژی و یا بیماری های عمومی مثل کم کاری تیروئید و یا تومور داخل بینی نداشته باشد و بخصوص اگر شکل ظاهر بینی هم کج نباشد، با تشخیص انحراف بینی بیمار تحت عمل جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی) قرار می گیرد.

در این عمل شکل ظاهر بینی اصلاً تغییر نمی کند و فقط انحراف تیغه استخوانی یا غضروفی بینی با یک برش در داخل بینی اصلاح می شود. در پایان جراحی تامپون یا لوله راه هوایی بینی تعبیه و فیکس می شود. و فقط یک پانسمان در جلوی بینی قرار داده می شود. تامپون یا لوله 7-3 روز پس از عمل خارج می شود و بخیه داخل بینی هم از نوع نخ های جذبی است و نیاز به کشیدن بخیه ندارد و بطور کلی عمل جراحی فوق تقریبا با بستری کمتر ازیک روز انجام میشود و تقریبا کبودی دراطراف چشمها رخ  نمی دهد.

به طور کلی نشانه انحراف بینی می تواند شمامل موارد زیر باشد.

  • اختلال در تنفس فرد
  • گرفتگی بینی
  • عدم تقارن سوراخ های بینی
  • اختلال سینوسی

پس از انجام عمل جراحی انحراف بینی نیازی به زدن چسب نمی باشد و بیمار پس از 7-3 روز می تواند به زندگی عادی خود برگردد. اما توصیه می شود که تا 4 هفته  از انجام فعالیت های شدید خودداری نماید نکته ی قابل ذکر برای آن دسته از بیماران که فقط مشکل انحراف تیغه میانه بینی دارند این است که در جراحی انحراف بینی شکل ظاهری بینی هیچ تغییری نخواهد کرد و فقط بخش تیغه کج بینی اصلاح می شود. اما گاهی علاوه بر تیغه وسط بینی استخوان های ظاهری بینی هم کج می باشند (شکل نامتقارن بینی یا انحراف ظاهری) که در این موارد صرفاً و تنها جراحی تیغه بینی کمک کننده نمی باشد و باید همزمان استخوانهای کج شده بینی هم صاف گردند تا هم مشکلات تنفسی و سینوسی بیمار و هم مشکل ظاهری بینی شخص اصلاح شود در این موارد دکتر صوفی زاده توصیه اکید دارد که بطور همزمان جراحی انحراف و زیبایی انجام شود چون در غیر این صورت مشکل تنفس از راه بینی مرتفع نمی شود.  جراحی انحراف بینی هم پس از سن بلوغ انجام می شود ولی در مواردی که میزان انسداد بینی شدید باشد می توان جراحی را در سن کمتر هم انجام داد که نیازمند ملاحظات خاص و تجربه بالای جراح است. پس از مدتی از عمل نشانه انحراف بینی به طور کامل از بین خواهد رفت وبیمار به راحتی می تواند تنفس کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*


Call to action

هماهنگی برای مشاوره و ویزیت حضوری

دکتر صوفی زاده اکنون با بیش از 17 سال کار جراحی در رشته گوش و حلق و بینی و تمرکز بر جراحی های زیبایی صورت و بینی از جراحان بسیار با سابقه و جزو بهترین جراحان بینی در کشور می باشند. دکتر صوفی زاده بیماران جراحی زیبایی خود را تا سالها بعد از عمل هم پیگیری می کند و همین امر باعث ارتقاء هر چه بیشتر تجارب ایشان شده است.

با شماره 88205845 021 تماس بگیرید یا از طریق فرم رزرو اقدام نمایید