مراقبت های پس از عمل بینی

مراقبت های پس از عمل بینی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و نتایج جراحی بینی بسیار به این مراقبت ها بستگی دارد. متخصصین جراح بینی به شما کمک می‌کنند تا اگر دچار مشکلات تنفسی هستید، با انجام عمل بینی تنفس راحت‌تری داشته باشید. یا اگر از ظاهر خود ناراضی هستید با یک عمل زیبایی بینی اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. اما قطعا پس از انجام عمل به دنبال بهبود هر چه سریع‌تر و پشت سر گذاشتن دوران ریکاوری بدون هیچ مشکلی خواهید بود.

به هرحال حدود شش هفته طول می‌کشد تا بینی شما بهتر شود، بنابراین سخت نگیرید و با افزایش اطلاعات خود سعی کنید مراقبت های پس از جراحی زیبایی بینی را بخوبی پشت سر گذارید. متخصصین جراحی قبل از عمل دستورالعمل ویژه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهند، که به شما کمک خواهد کرد تا نکاتی راجع‌ به مراقبت های پس از عمل بینی را بدانید ریکاوری بهتری داشته باشید.

تصاویر زیر نمونه کار هایی از جراحی زیبایی بینی دکتر صوفی زاده می باشد برای مشاهده سایر نمونه کار ها به گالری جراحی زیبایی بینی معمولی مراجعه کنید.

 

مراقبت های پس از عمل بینی به چه صورت انجام می شود؟

پس از اتمام عمل بینی، یک پد داخلی درون بینی شما قرار گرفته و پس از آن بینی پانسمان می‌شود. یک باند هم خارج پوست شما با چسپ قرار می‌گیرد، که برای مراقبت بیشتر از بینی می‌باشد. اولین روز پس از عمل امکان خونریزی بسیار خفیف وجود دارد و ممکن است هنگام تعویض پانسمان هم کمی مخاط بینی تخلیه شود. معمولا یک پد زیر بینی قرار می‌گیرد تا خونریزی خفیف بینی را جذب کند. این پد متشکل از یک قطعه گاز کوچک است، که با چسب بینی استفاده می‌شود و براحتی قابل تعویض است. معمولا پزشک شما اطلاعات لازم در مورد تعویض آن را در اختیارتان قرار می‌دهد. بیمار بهتر است با اجرای دستورات پزشک مراقبت های پس از عمل بینی را به درستی انجام دهد تا دوران بهبودی را با موفقیت پشت سر قرار دهد.

اگر عمل به ‌گونه‌ای باشد که جراح برای صاف کردن بینی یا کوچک کردن سایز مجبور شود استخوان بینی را بشکند، ممکن است حدود دو هفته چشمانی متورم و کبود داشته باشید. پف صورت هم پس از حدود سه روز بتدریج کاهش می‌‌یابد.

مراقبت های پس از عمل بینی به چه صورت انجام می شود؟

اکثر افراد پس از جراحی زیبایی بینی حدود یک هفته به استراحت نیاز دارند تا تورم و خونریزی پس از عمل به حداقل ممکن برسد. استراحت مطلق و بالا گرفتن سر از سینه یکی از مراقبت های پس از عمل بینی می باشد. معمولا توصیه می‌شود که استراحت مطلق داشته باشید و سر خود را حتی‌الامکان بالاتر از سینه خود قرار دهید. بیماران معمولا واکنش‌های متفاوتی پس از جراحی نشان می‌دهند اما بصورت طبیعی گاز و بانداژ حدود یک هفته روی بینی باقی می‌ماند. استفاده از مسکن در هفته اول جراحی بینی لازم است. تورم موقت و کبودی زیر چشم ممکن است به مدت دو تا سه هفته طول بکشد. ممکن است نوک بینی به مدت چند ماه متورم باقی بماند، حتی احتمال دارد یک سال طول بکشد تا نتیجه عمل بخوبی مشخص شود. اما بطور طبیعی بسیاری از افراد پس از دو ماه بهبود کامل می‌یابند.

  • در صورت بروز هر مشکل یا داشتن هر گونه سوالی پس از عمل بینی به جراح خود مراجعه کنید و سوالات مورد نظرتان را از وی پرسیده و اطلاعات لازم را به دست آورید.
  • سعی کنید تا دو هفته ورزش‌های سنگین انجام ندهید و از حرکت بدن بصورت مداوم اجتناب کنید. از انجام ورزش والیبال و بسکتبال به مدت شش هفته پرهیز کنید، زیرا ممکن است توپ یا آرنج بازیکنان به بینی شما آسیب وارد کند.
  • غذاهایی که جویدنشان سخت است را از برنامه غذایی خود تا مدتی حذف کنید و غذاهایی بخورید که نیاز به قدرت زیاد برای جویدن ندارند.
  • به شدت و زیاد نخندید. خندیدن با شدت زیاد ممکن است به بافت بینی فشار وارد کند. فراموش نکنید که مراقبت های پس از عمل بینی زیاد طول نخواهد کشید و دوباره می‌توانید کارهای روزمره‌تان را از سر بگیرید.
  • دندان‌های خود را به ملایمت مسواک زنید. مسواک زدن با شدت زیاد باعث می‌شود لب خود را بیشتر از حد معمول بالا ببرید و لب بالایی شما به بافت حساس بینی بسیار نزدیک است. بهتر است در هنگام ریکاوری با بافت اطراف بینی با ملایمت رفتار کنید.
  • لباس خود را به آرامی دربیاورید تا با بینی شما برخورد نداشته باشد و دچار درد ناخواسته در ناحیه بینی نشوید.
  • بعد از عمل جراحی به مدت چهار هفته از عینک استفاده نکنید. هر چه در دوران مراقبت های پس از عمل بینی وزن کمتری به بینی وارد کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. اگر لنز دارید بهتر است از لنز بجای عینک استفاده کنید. اگر باید حتما از عینک استفاده کنید بهتر است قبل از آن یک آتل مناسب برای بینی داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است فرم استخوان به علت وزنی که عینک بر بینی وارد می‌کند، تغییر یابد. حتی الامکان توصیه می‌شود در هنگام ریکاوری پس از جراحی بینی، عینک را روی بینی نگذارید.
  • به مدت سه ماه پوست منطقه جراحی شده را  بدون  کرم ضدآفتاب در معرض نور خورشید قرار ندهید. بهتر است همیشه در مواجهه با نور خورشید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. نور خورشید می‌تواند باعث تغییر رنگ دائمی در پوست بینی شما شود.
  • به مدت سه هفته سیگار نکشید. بهتر است سه هفته قبل و بعد از عمل سیگار نکشید. اگر سیگاری هستید این مدت فرصت خوبی است تا سیگار را ترک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*


Call to action

هماهنگی برای مشاوره و ویزیت حضوری

دکتر صوفی زاده اکنون با بیش از 17 سال کار جراحی در رشته گوش و حلق و بینی و تمرکز بر جراحی های زیبایی صورت و بینی از جراحان بسیار با سابقه و جزو بهترین جراحان بینی در کشور می باشند. دکتر صوفی زاده بیماران جراحی زیبایی خود را تا سالها بعد از عمل هم پیگیری می کند و همین امر باعث ارتقاء هر چه بیشتر تجارب ایشان شده است.

با شماره 88205845 021 تماس بگیرید یا از طریق فرم رزرو اقدام نمایید