2016/09/18 0 104 عمل جراحی بینی

عمل زیبایی بینی در افراد مسن

بسیاری از افرادی که به مطب دکتر صوفی زاده مراجعه می کنند و در سنین بالا قرار دارند می خواهند جراحی بینی انجام دهند. این دسته از افراد معمولا نگران شرایط بیهوشی و عوارض بعد از عمل زیبایی بینی در افراد مسن می باشند. دکتر صوفی زاده با صبر و حوصله اطلاعات لازم را در اختیار بیماران قرار می دهد .

امروزه تاثیر سن بر زیر ساخت بینی به خوبی شناخته شده است و با توجه به اینکه عمل زیبایی بینی در افراد مسن رواج یافته است علم پزشکی نیز در این زمینه پیشرفت داشته است . مثلا در نوزادان پشت بینی به صورت طبیعی مقعر است و نوک بینی به سمت بالا قرار دارد در حالی که در افراد مسن پشت بینی بیشتر محدب شده و نوک بینی افتاده تر است. البته همه افراد ممکن است تغییرات بینی مربوط به سن را به یک شکل تجربه نکنند.

وقتی به تغییرات بدن همراه با افزایش سن نگاه دقیق تری داشته باشیم متوجه میشویم برخی تغییرات در کل بدن رخ میدهند و برخی تغییرات مختص بینی هستند. به طور کلی پوست مقداری از خاصیت الاستیکی خود را از دست میدهد و کلاژن با تخریب مکانیسم ترمیم سلولی و کاهش فرایند ترمیمی بافتها تحلیل میرود. در بینی پوست در بخش پایینی ضخامت بیشتری پیدا میکند در حالی که در بالا نازک تر میشود. این ویژگی چند پیامد به دنبال دارد. ناهنجاریهای جزئی استخوانی که ممکن است همیشه وجود داشته باشند، اکنون محسوس تر میشوند. در زنان شیب کوچک در نیمرخ بینی درست در بالای نوک بینی، تشدید میشود و پهنای پشت بینی کاهش می یابد. به علاوه کاهش الاستیسیته پوست منجر به کاهش توانایی پوست در جمع شدن و پوشش دادن تغییر پس از عمل میشود. در نتیجه پوست مسئله مهمی در جراحی بینی در سنین بالاتر است و با توجه به تغییرات ایجاد شده با توجه به شکل بینی عده ای بسیاری از افراد برای عمل زیبایی بینی در افراد مسن مراجعه می کنند.

 

دلایل عمل زیبایی بینی در افراد مسن چیست؟

ویژگی های ایجاد شده در بینی یکی از دلایل عمل زیبایی بینی در افراد مسن می باشد. تغییرات ایجاد شده در سنین بالا موجب بدشکل شدن فرم بینی می شود. معمولا بیشترین تغییر در بینی افراد میانسال در بخش غضروفی بینی اتفاق می افتد. پل استخوانی ثابت می ماند اما خود استخوانها اغلب شکننده بوده و به راحتی ترک برمیدارند. با افزایش سن ضعیف شدن بافت همبند که ناحیه اسکرول را به غضروفهای میانی و پایینی متصل میکند، منجر به جدا شدن تدریجی و گهگاهی چند قطعه شدن آن میشود. در عین حال چرخش نوک بینی به سمت پایین و تحلیل رفتن لایه چربی در بخش تحتانی بینی (جایی که لب بالا به بخش میانی سوراخ بینی میرسد) باعث میشود زاویه بینی – لب تندتر شود و انقباض کولوملا (ستون بین دو سوراخ بینی) منجر به افزایش افتادگی نوک بینی میشود. آتروفی یا خم شدن خود غضروفها منجر به کاهش پشتیبانی داخلی غضروف از نوک بینی میشود. همه اینها در کنار هم باعث کاهش پشتیبانی نوک بینی و در نتیجه افتادگی و پایین آمدن نوک بینی، ظاهر کشیده تر و بلند تر بینی، آویزان به نظر رسیدن کلوملا و تغییر الگوی گردش هوا در بینی میشود.

علاوه بر مشکلات ظاهری بینی در افراد مسن با افزایش سن مشکلاتی نیز در عملکرد بینی از جمله انسداد بینی ایجاد می شود که موجب ایجاد مشکلاتی برای بیمار می شود.در نتیجه با عمل زیبایی بینی در افراد مسن علاوه بر اینکه مشکلات بینی فرد اصلاح می شود زیبایی مناسبی در بینی فرد ایجاد می شود.

احتیاط لازم در عمل زیبایی بینی در افراد مسن

عمل زیبایی بینی در افراد مسن  بسیار رواج یافته است چرا که با توجه به افزایش امید به زندگی و بهبود فرهنگی افراد بسیاری به زیبایی خود اهمیت می دهنند. از نظر عملکردی تغییر در بافتهای غضروفی و نرم اغلب منجر به تضعیف عملکرد دریچه (والو) بینی و انسداد پیشرونده بینی میشود. جدا شدن غضروف نوک بینی از سپتوم در افتادگی نوک بینی، منجر به تغییر شکل سوراخ بینی میشود. کاهش پشتیبانی لبه پایینی غضروف جانبی بالایی (غضروف میانی در پل بینی) منجر به کاهش زاویه دریچه داخلی میشود. از همه مهمتر عضروف بینی با افزایش سن تغییر موقعیت پیدا کرده و ضعیف میشود و برای پشتیبانی از سوراخ بینی نامناسب بوده و ممکن است فرو ریزش متوسط تا عمیق اتفاق بییفتد. چنین بیمارانی نیازمند اقدام درمانی تهاجمی تر هستند تا از دریچه خارجی بینی و نوک بینی پشتیبانی شود. آتروفی گشاد کننده سوراخ بینی (عضله صورت که مسئول باز نگه داشتن سوراخهای بینی است)  توانایی پشتیبانی از دریچه بینی را در بیمار کاهش میدهد. خشکی پیشرونده مخاط بینی همراه با تغییرات قابل توجه الگوی گردش هوا در بینی به صورت پیشرونده منجر به انسداد بینی میشود.

مشکلات ذکر شده در بردارنده این است که عمل زیبایی بینی در افراد مسن  نتنها موجب می شود ساختار بینی اصلاح شود و مشکلات موجود در بینی را رفع می کند بلکه موجب می شود ظاهر بینی اصلاح شود و فرد جوان تر شود.

دکتر صوفی زاده با سال ها تجربه همواره در تلاش است جراحی بینی را به بهترین شکل بینی انجام دهد تا بیمار شرایط پس از عمل بینی را به بهترین شکل ممکن سپری کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*


Call to action

هماهنگی برای مشاوره و ویزیت حضوری

دکتر صوفی زاده اکنون با بیش از 17 سال کار جراحی در رشته گوش و حلق و بینی و تمرکز بر جراحی های زیبایی صورت و بینی از جراحان بسیار با سابقه و جزو بهترین جراحان بینی در کشور می باشند. دکتر صوفی زاده بیماران جراحی زیبایی خود را تا سالها بعد از عمل هم پیگیری می کند و همین امر باعث ارتقاء هر چه بیشتر تجارب ایشان شده است.

با شماره 88205845 021 تماس بگیرید یا از طریق فرم رزرو اقدام نمایید