عملکرد (فیزیولوژی) بینی

در مباحث بسیاری در مورد جراحی زیبایی بینی صحبت کردیم ولی برای افرادی که قصد انجام چنین جراحی را دارند بهتر است از فیزیولوژی و عملکرد بینی  خود آگاهی لازم را کسب کنند تا بتوانند با آگاهی بیشتری در جهت جراحی زیبایی بینی گام بردارند. بینی به عنوان عضوی از سیستم تنفس و عضو اصلی سیستم بویایی است . برای درک حس بویایی لازم است جریان کافی هوا وارد بینی شود و مولکول های ماده بودار وارد بینی گردیده و توسط گیرنده های حسی جذب شوند و طی یک فرآیند از طریق عصب بویایی به مغز منتقل گردیده و بو را درک نماییم.

چنانچه در این مسیر هر گونه انسدادی باشد دچار کاهش حس بویایی و یا نداشتن حس بویایی خواهیم شد وعملکرد  بینی با مشکل مواجه می شود. انسداد در مسیرعبور هوا ممکن است مکانیکی یا عملکردی باشد. در انسداد مکانیکی انحراف تیغه بینی وجود پولیپ در بینی ، تورم مخاطی ناشی از آلرژی دخیل هستند. در انسداد عملکردی باز هم آلرژی نقش برجسته ای دارد. آسیب به گیرنده های بویایی هم باعث این مشکل می شود

مسیر اصلی عبور هوا جهت ورود به ریه از طریق بینی – حلق- حنجره و سپس ورود به مجرای اصلی ریه هاست در طی این عبور هوای استنشاقی دما و رطوبت مناسب پیدا کرد و سپس وارد ریه می شود.

چنانچه هوا از مسیر دیگری (دهان) عبور کند هوایی که وارد حنجره و ریه می شود گرمتر یا سردتر از حد مناسب بوده و رطوبت کافی ندارد و سبب آسیب به حنجره و ریه می شود.

هر عاملی که سبب انسداد در بینی باشد باعث می شود که بیمار از دهان نفس بکشد. عواملی مثل انحراف تیغه بینی، انحراف استخوان بینی وجود تومور و وجود پولیپ در فضای بینی- یا تورم در مخاط بینی ناشی از سرماخوردگی یا آلرژی یا تنگی دریچه های بینی، سبب می شوند تا تنفس از بینی سخت شود و عملکرد بینی با مشکل مواجه شود.

علل بروز اختلالات در عملکرد بینی

بینی برجسته ترین عضو در صورت انسان است. و ناهنجاری آن بسیار به چشم خواهد آمد. عمده اختلالات در عملکرد بینی ناشی از عوامل :

  •  مادرزادی
  • اکتسابی است

به طور مادرزادی برخی افراد اصلاً بدون بینی متولد می شوند که به آن (Arrhynia) گویند. درجات مختلف ناهنجاری دیگر هم می شود که شایعترین آن اختلال توام شکاف بینی و کام است که سبب بروز بد شکلی واضح بینی می گردد. اختلالات دیگر انسداد مادرزادی یک طرفه یا دوطرفه بینی است(آترزی کوان) هم چنین بیماری های حساسیتی (آلرژی) زمینه مادرزادی هم دارند که باعث مشکل در بویایی و تنفس می گردد.

عمده ترین علت اکتسابی یا ثانویه اختلال بینی ضربه است که از بدو تولد تا زمان مرگ می تواند سبب آسیب به ساختمان بینی شود. می توان گفت ضربه به بینی باعث بوجود آمدن بیشترین اختلال در عملکرد بینی می شود. ضربه به بینی ممکن  است:  ضربه مکانیکی – یا ضربه شیمیایی باشد. ضربات مکانیکی ناشی از تصادفات – نزاع ها  و یا دستکاری طولانی مدت بینی باشد. ضربات شیمیایی بینی شامل سوء مصرف مواد مثل کوکائین و یا کار در محیط های خاک آلوده یا شغل های مرتبط با مواد شیمیایی باشد. که بواسطه مواد فوق مخاط و غضروف های بینی صدمه خواهند دید. کسانی که به صورت عادتی انگشت در دماغ خود فرو می کنند سبب ایجاد زخم داخل بینی – عفونت و خوردگی غضروف بینی شده و در حالات پیشرفته سبب بروز  بینی زینی شکل می شود.

همچنین عوامل عفونی مثل سفلیس سوزاک – و بیماری های سیستم ایمنی بدن مثل بیماری لوپوس یا وگنر گرانولوما هم سبب دفرمیتی بینی می شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*


Call to action

هماهنگی برای مشاوره و ویزیت حضوری

دکتر صوفی زاده اکنون با بیش از 17 سال کار جراحی در رشته گوش و حلق و بینی و تمرکز بر جراحی های زیبایی صورت و بینی از جراحان بسیار با سابقه و جزو بهترین جراحان بینی در کشور می باشند. دکتر صوفی زاده بیماران جراحی زیبایی خود را تا سالها بعد از عمل هم پیگیری می کند و همین امر باعث ارتقاء هر چه بیشتر تجارب ایشان شده است.

با شماره 88205845 021 تماس بگیرید یا از طریق فرم رزرو اقدام نمایید