آموزش چسب زدن

بخشی از نتیجه یک جراحی بینی موفق، با مهارت پزشک شما مرتبط است و بخش دیگر آن ، کاملا به مراقبت های ویژه ی شما بعد از عمل جراحی بستگی دارد. اقدامات دوره ریکاوری، میتواند تاثیر زیادی بر نتیجه نهایی عمل زیبایی داشته باشد. نکات زیادی هست که تا زمان بهبودی کامل باید رعایت کنید که یکی از مهم ترین آن ها، چسب زدن بینی بعد از جراحی است.

 

چسب زدن بینی بعد از جراحی

چسب زدن بینی، اقدام رایجی میان بیماران جراحی زیبایی بینی است که با استفاده از یک چسب مخصوص، جلوی ورم بینی را گرفته و ظاهر آن را بهبود میبخشند.

فواید چسب بینی بعد از جراحی زیبایی بینی چیست؟

رعایت این نکته میتواند فواید بسیاری داشته باشد که مهمترین آن، جلوگیری از ورم کردن بینی بعد از عمل جراحی است.
این کار همچنین به بهبود موارد زیر کمک میکند:

 • کبودی
 • خونریزی
 • تنفس
 • دوره نقاهت
 • ظاهر نهایی

بعضی بیماران ترجیح میدهند در طول روز بینی خود را چسب بزنند و حتی گاهی این کار را چند بار در روز انجام می دهند. اما مهمترین زمانی که برای این کار پیشنهاد شده، در طول شب است یعنی وقتی که تورم بینی به بیشترین حد خود میرسد. چسب زدن در طول روز ضرورت چندانی ندارد مگر در صورتی که جراحتان آن را پیشنهاد کند.

چه اتفاقی می افتد اگر بینی خود را بعد از عمل زیبایی بینی چسب نزنم؟

پس از عمل حداقل تا دو هفته همه بیماران نیاز دارند تا طبق دستور پزشک ، بینی شان را چسب بزنند. در صورتی که چسب بینی در زمان مناسب و به طور صحیح انجام نشود ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 • بدشکلی بینی
 • افزایش زمان بهبودی
 •  تورم زیاد
 •  عوارض دیگر

چگونه بینی خود را بعد از عمل جراحی بینی چسب بزنیم؟

انواع مختلفی از چسب وجود دارد که بیماران بعد از رینوپلاستی میتوانند انتخاب کنند. . در مورد بهترین گزینه ای که مناسب شخص شما و انتظاراتتان باشد با جراح خود مشورت کنید. به طور کلی بیماران باید موارد زیر را انجام دهند:

ابتدا با استفاده از یک پد الکلی ناحیه بینی و گونه هایتان را بطور کامل تمیز کنید تا هر گونه چربی و آرایش پاک شود. در غیر این صورت، ممکن است چسب بینی موردنظر نتواند به خوبی در محدوده ی به کار رفته بچسبد.

نوک بینی را بپیچید: از تکه ای چسبی حدود 20 سانتی متر برای پیچیدن انتهای بینی خود استفاده کنید. یک شکل U مانند ایجاد کنید اما مراقب باشید جلوی سوراخ های بینی را نگیرد.

پل بینی را چسب بزنید: پس از زدن چسب U شکل، از 3 تا 5 نوار چسب به طول 10 الی 15سانتی متر استفاده کنید. از نوک بینی شروع کرده و آن را به سمت بالا بکشید تا تمام پل بینی را بپوشاند.

در ابتدای امر ممکن است نیاز باشد از این چسب به مدت طولانی استفاده کنید که در این صورت باید هر 2 تا 3 روز یک بار عوض شود. اما بعد از گذشت چند روز تا چند هفته احتمالا فقط شب ها نیاز به چسب بینی داشته باشید که صبح روز بعد باید آن را بردارید.

چگونه چسب را برداریم؟

برداشتن چسب باید با همان احتیاط چسب زدن انجام شود تا از هرگونه حرکت شدید یا فشار وارده، جلوگیری کند. بعد از استحمام یعنی زمانی که چسب نم دار است و چسبندگی آن کم شده از یک انبرک برای برداشتن چسب بینی استفاده کنید. برای شل کردن چسب، از روغن بچه هم میتوانید استفاده کنید.

تا چه مدت زمان بعد عمل جراحی بینی باید از چسب استفاده کنم؟

معمولا برای یک تا سه ماه بعد از جراحی بینی، استفاده از چسب بینی پیشنهاد میشود.

زمانی که چسب بینی یا آتل دارم، میتوانم حمام کنم؟

برای حداقل هفته ی اول بعد از عمل زیبایی بینی، بهتر است دوش نگیرید. اگر خیلی واجب است، فقط موها و بدنتان را بشورید و مراقب باشید به صورتتان آب نخورد. میتوانید در طول این دوره، صورت خود را با لیف مرطوب تمیز کنید. به محض این که آتل برداشته شد، باید از چسب هایی استفاده کنید که حداقل برای 4 تا 5 روز در جای خود بمانند. بعد از این مدت، دوش گرفتن زمان ایده آلی برای برداشتن چسب ها در زمان عوض کردنشان است.

آیا میتوانم از طریق چسب زدن، بینی خود را کوچکتر کنم؟

چسب زدن میتواند در کاهش ورم بینی تاثیرگذار باشد اما در شکل و ظاهر بینی بطور کلی تفاوتی ایجاد نمیکند. اگر متوجه کوچک شدن بینی خود بعد از عمل جراحی بینی شده اید، به دلیل کاهش ورم آن میباشد.

آیا اشتباه چسب زدن بینی ممکن است فرم آن را تغییر داده یا باعث کجی آن شود؟

چسب زدن، موردی نیست که بتواند به شکل چشمگیری در ظاهر بینی تفاوتی ایجاد کند و همانطور که پیشتر ذکر شد از فواید اصلی این کار، کاهش ورم بینی است. مدت زمان موردنیاز برای استفاده از چسب بینی که توسط متخصص مربوطه پیشنهاد شده است، دوره طلایی برای انجام این کار میباشد. به غیر از این مورد، نیازی به نگرانی برای تغییر فرم بینی وجود ندارد. هرچند، از آنجایی که این کار از اقدامات مهم دوره ریکاوری به حساب می آید، باید با دقت و به درستی انجام شود.

نکات احتیاطی برای استفاده از چسب بینی:

 • بیش از حد فشار وارد نکنید زیرا این کار میتواند نتایج عمل بینی را با مشکل مواجه کند
 • قبل از هرگونه تغییر در دستورالعمل چسب زدن، با جراح خود مشورت کنید-
 • از هرگونه التهاب پوستی و یا واکنش آلرژیک آگاه باشید و سریعا جراح خود را مطلع کنید
 • از چسب های بدون تجویز دکتر که برای مقاصد پزشکی نیستند، خودداری کنید
 • چسب زدن بینی به روند بهتر بهبودی کمک شایانی کرده و همچنین باعث میشود ظاهر نهایی با انتظارات شما همخوانی بیشتری داشته باشد. در نظر داشته باشید که همیشه به توصیه ها و راهنمایی های جراح خود برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن دقت کنید.
دکتر محمد صوفی زاده

این پزشک حاذق و صاحب تجربه پس از تکمیل دوره تحصیل خود ، سال ها بعنوان پزشک داخلی به مداوای بیماران مشغول به فعالیت بوده و خدمات خود را در بخش اورژانس داخلی ، قلب و کودکان ارائه می دادند. در دوره جنگ تحمیلی نیز بعنوان یک پزشک متعهد در خط مقدم ، در عملیات های مختلف ، وظیفه خطیر مداوای مجروحان جنگی را بر عهده گرفته بودند.

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دکتر محمد صوفی زاده