خون خشک شده در بینی بعد از عمل جراحی

جراحی بینی با هدف رفع مشکلات تنفسی و زیبایی بینی انجام میگیرد ولی باید به این نکته دقت کنید که که عمل جراحی اولین قدم برای کسب یک نتیجه ی خوب است و برای داشتن یک نتیجه ی ایده آل باید تمامی نکات بعد از عمل را به دقت رعایت کرده و اجرا کنید. وجود خون خشک شده در بینی بعد از عمل جراحی امری طبیعی است که ممکن است برای همه اتفاق بیفتد و در این مقاله درباره ی این مطلب توضیح بیشتری ارائه داده ایم.

مراقبت های بعد از عمل

یکی از مهمهترین مراقبت هایی که بعد از عمل باید به آن اهمیت دهید شستشوی اصولی بینی میباشد. ممکن است خون خشک شده در بینی بعد از عمل جراحی مشاهده کنید که با شستشوی بینی میتوانید آن را تمیز کنید. برای شستشوی بینی برخی پزشکان ممکن است سرم سالین را توصیه کنند و یا برخی دیگر از آن ها به شما استفاده از اسپری را تجویز کنند. در ادامه نحوه ی شستشوی بینی نیز به شما آموزش داده میشود. اصولا شستشوی بینی بعد از عمل با دو منظور صورت میگیرد:

 • پاکسازی و تمیز کردن خون خشک شده در بینی بعد از عمل جراحی
 • پیشگیری از بروز عفونت

شستشوی بینی در هفته اول بعد از عمل

در عمل جراحی بینی مراقبت هایی که بعد از عمل در هفته ی اول از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که در این هفته شما همچنان با تورم بینی رو به رو هستید و بینی توسط آتل پوشانده شده است و ممکن است خونابه هایی داخل بینی جمع شود و همین عامل باعث افزایش احتمال بروز عفونت میشود بنابراین برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی شستشوی بینی حتما باید انجام شود. در این زمان شما با کمک یک دستمال تمیز و آب ولرم بینی را تمیز کنید. ولی باید دقت کنید دستمال وارد بینی نشود و یا هیچ فشاری به بینی وارد نیاورید . یک هفته بعد برای از بین بردن خون خشک شده در بینی بعد از عمل جراحی میتوانید از سرم شستشو استفاده کنید.

شستشوی بینی در هفته سوم

بعد گذشت سه هفته از عمل بینی شما میتوانید با خیالی آسوده از سرم های مخصوص شستشو برای شستشوی بینی خود استفاده کنید. استفاده از قطره های بینی نمکی نیز میتواند پاسخگو باشد. یکی از بهترین سرم هایی که میتوانید به این منظور از آن استفاده کنید، سرم نرمال سالین 9% است که اغلب پزشکان آن را توصیه میکنند. مهمترین مزیتی که شستشوی بینی دارد، باز کردن منافذ تنفسی و کاهش تورم پوستی میباشد.

نکات مهم مربوط به شستشوی بینی

 • جلوگیری از ورود مایع سرم به داخل حلق (در صورت ورود مشکل بخصوصی ایجاد نمیکند.
 • شستن و خشک کردن تمام وسایل مورد نیاز شستشوی بینی
 • استفاده از قطره ی بینی در هفته های اول به جای سرم
 • اجتناب از فین کردن یا دستکاری بینی
 • اجتناب از وارد کردن بیش از حد گوش پاک کن به داخل بینی

نکته: عدم شستشوی صحیح بینی میتواند سبب بروز عفونت شود.

 نحوه ی ساخت سرم خانگی

سرم درواقع یک محلول نمکی میباشد که شما میتوانید ان را در منزل خود نیز تهیه کنید. برای ساختن سرم شما باید یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب جوشیده حل کنید و سپس اقدام به شستشوی بینی خود نمایید. دقت داشته باشید که دمای سرم باید به دمای محیط رسیده باشد

نحوه ی شستشوی بینی بعد از عمل بینی

اگر شما نیز جراحی بینی انجام داده باشید احتمالا با خون خشک شده در بینی بعد از عمل جراحی مواجه بوده اید که بهترین روش تمیز کردن آن شستشوی بینی میباشد. ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که شستشوی بینی قواعد خاصی دارد که عدم رعایت آن ها علاوه بر اینکه تاثیری ندارد، برعکس میتواند سبب بروز عفونت نیز شود. در ادامه نحوه ی صحیح شستشوی بینی را بیان خواهیم کرد.

 • مرحله ی اول: تهیه لوازم اولیه شستشوی بینی از داروخانه
 • مرحله دوم: سرنگ پر شده با سرم را در مقابل بینی قرار دهید
 • مرحله ی سوم: وارد کردن فشار کمی به سورنگ برای ورود مایع به داخل بینی( سعی کنید تا جایی که ممکن است سرم وارد حلق نشود. هرچند مشکلی ایجاد نمیکند ولی بهتر است به حلق نرود)

نکته1: انجام بازدم میتواند در جلوگیری از ورود سرم به حلق تاثیر گذار اشد)

نکته 2: باید به این نکته توجه داشته باشید که منظور از شستشوی بینی بعد از عمل بینی این نیست که مایع از یک سوراخ بینی وارد شده و از سوراخ دیگر خارج شود. فقط کافیست مایع به آرامی به داخل بینی وارد شده و به آرامی نیز خارج شود. 

 • مرحله ی چهارم: شستشو و خشک کردن لوازم برای شستشوی بعدی

تا چه مدتی بعد از عمل باید بینی را شستشو دهیم؟

معمولا پزشکان توصیه میکنند هر شش ساعت یکبار برای طول مدت دوماه باید این فرآیند انجام گیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*


Call to action

هماهنگی برای مشاوره و ویزیت حضوری

دکتر صوفی زاده اکنون با بیش از 24 سال کار جراحی در رشته گوش و حلق و بینی و تمرکز بر جراحی های زیبایی صورت و بینی از جراحان بسیار با سابقه و جزو بهترین جراحان بینی در کشور می باشند. دکتر صوفی زاده بیماران جراحی زیبایی خود را تا سالها بعد از عمل هم پیگیری می کند و همین امر باعث ارتقاء هر چه بیشتر تجارب ایشان شده است.

با شماره 88205845 021 تماس بگیرید یا از طریق فرم رزرو اقدام نمایید