مقایسه پماد تتراسایکلین و موپیروسین بعد از عمل جراحی بینی

هرکس در طول زندگی بارها به بیماری مبتلا شده است و برای درمان هر نوع از بیماری داروی بخصوصی را استفاده کرده است بنابراین افراد اکثرا با داروها و نحوه ی اثر بخشی آن ها آشنایی دارند. اما این اطلاعات نباید به منظور خود درمانی مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال هر آنتی بیوتیکی برای عفونت بخصوصی تاثیر گذار میباشد و تشخیص نوع عفونت بر عهده ی پزشک میباشد. عوامل مختلفی میتواند سبب بروز عفونت شود و در اکثر موارد از پماد تترا سایکیلین یا پماد موپیروسین برای جلوگیری یا از بین بردن عفونت زخم ها و درمان عفونت‌های پوستی و چشمی استفاده میکنند. بعد از عمل بینی معمولا از این پماد ها برای پیشگیری از عفونت استفاده میشود. در این مقاله میخواهیم درباره مقایسه پماد تتراسایکلین و موپیروسین بعد از عمل جراحی بینی و کاربرد ها و مشخصات آن ها صحبت کنیم.

مقایسه پماد تتراسایکلین و موپیروسین بعد از عمل جراحی بینی

اصولا هردو پماد برای پیشگیری و درمان عفونت های پوستی مورد استفاده قرار میگیرد ولی اگر بخواهیم به مقایسه پماد تتراسایکلین و موپیروسین بعد از عمل جراحی بینی بپردازیم باید به این نکته اشاره شود که تترا سایکیلین بیشتر برای درمان عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار میگیرد و نمیتواند درباره عفونت های ویروسی کارساز باشد.

شکل های مختلف تتراسایکلین

کپسول ۲۵۰ میلی‌گرم
پماد موضعی ۳ درصد
پماد چشمی ۱ درصد

موارد کاربرد تترا سایکیلین

تترا سایکیلین را در بازار میتوانید به صورت قرص یا پماد به راحتی پیدا کنید و در موارد مختلف درمانی از آن استفاده کنید:

 • آسیب‌های پوستی نظیر سوختگی

ختنه

 • جوش
 • درمان زخم
 • پیشگیری از عفونت‌ چرکی
 • مقدار مصرف تتراسایکیلین

پماد تتراسایکیلین در دو نوع موضعی و چشمی وجود دارد که برای استفاده از نوع چشمی آن مقداری از پماد را به مدت یک تا دو دقیقه در پلک قرار دهید و به منظور جلوگیری از ورود آن به داخل چشم بعد از استفاده از دستمال تمیز برای پاک کردن آن استفاده کنید. برای استفاده ی نوع موضعی این کرم ابتدا باید محل مورد نظر را با آب و صابون بشویید و سپس پماد را روی آن پخش کرده و به آرامی بمالید.

بهترین زمان مصرف تتراسایکیلین

 1. قرص تتراسایکیلین: بزرگسالان هر 6ساعت
 2. پماد موضعی تتراسایکیلین: روزی دو بار
 3. پماد چشمی تتراسایکیلین: هردو تا چهارساعت

موارد احتیاط مصرف تتراسایکیلین

 • آلرژی: اگر شما مبتلا به آلرژی هستید هنگام تجویز دارو این موضوع را حتما با پزشک خود درمیان بگذارید. تترا سایکیلین برای افرادی که به مواد غذایی یا حیوانات بخصوصی آلرژی دارند میتواند مضر باشد.
 • افراد مسن:اکثر داروها برای استفاده افراد مسن مورد تست و آزمایش قرار نگرفته اند که تتراسایکیلین جزئی از ان هاست. بنابراین درباره مصرف این دارو برای افراد مسن باید نهایت احتیاط اجرا شود.
 • تداخل دارویی:داروها همانقدر که میتوانند درمانگر باشند این قابلیت را دارند که به فرد آسیب هم برسانند. این موضوع زمانی اتفاق میفتد که درباره ی تداخل دارویی اطلاعات کافی ندارید بنابراین اگر پزشک برای بینی شما تتراسایکیلین تجویز کرد باید استفاده از هر داروی دیگری را به پزشک اطلاع دهید.

تتراسایکیلین

موپیروسین

اگر بخواهیم یکی از موارد مقایسه پماد تتراسایکلین و موپیروسین بعد از عمل جراحی بینی را کاربرد ان ها در نظر بگیریم باید گفت پماد موپیروسین کاربرد بیشتری برای درمان عفونت های مربوط به بینی دارد ولی پماد تترا سایکیلین بیشتر برای عفونت های مربوط به چشم مورد استفاده قرار میگیرد.

شکل های مختلف موپیروسین

 • پماد موضعی
 • پماد بینی
 • کاربرد موپیروسین
 • کشتن میکروب های بینی
 • پیشگیری از ایجاد عفونت
 • کشتن و از بین بردن باکتری های داخل بینی
 • جلوگیری از انتشار باکتری ها در هنگام سرفه یا عطسه از فردی به فرد دیگر

مقدار مصرف موپیروسین

برای استفاده از پماد موپیروسین باید طبق دستور پزشک رفتار کنید و از کم یا زیاد کردن میزان و زمان مصرف آن خودداری کنید

موارد احتیاط استفاده از موپیروسین

 1. تاریخ انقضا: قبل از استفاده از این پماد با دقت تاریخ انقضای پماد را بررسی کنید
 2. تاثیرگذاری: اگر بعد از گذشت پنج روز از استفاده نتیجه ای حاصل نشد به پزشک اطلاع دهید.
 3. حساسیت یا بیماری زمینه ای: در صورت وجود هرگونه حساسیت یا بیماری زمینه ای پزشک را در جریان قرار دهید

موارد منع استفاده از موپیروسین

 • بارداری
 • شیردهی

موپیروسین

دکتر محمد صوفی زاده

دکتر محمد صوفی زاده فارغ التحصیل دانشگاه پهلوی، از شعب دانشگاه پنسیلوانیا در ایران هستند و ایشان تقریباً در تمام آزمون ها جزو رتبه های برتر کشور بودند. دکتر صوفی زاده با داشتن نزدیک به چهار دهه سابقه طبابت و حدود سه دهه سابقه فعالیت در شاخه تخصصی جراحی بینی و صورت، جزو جراحان به نام و چهره های شناخته شده و پیشکسوت در این حوزه محسوب می شوند و آمار بیش از 26000 جراحی زیبایی خصوصاً عمل بینی را در رزومه کاری خود ثبت کرده اند.

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دکتر محمد صوفی زاده