چه داروهایی را قبل از عمل بینی نباید مصرف کرد؟

جراحی بینی یکی از جراحی های زیبایی پرطرفدار در ایران و حتی تمام نقاط جهان به حساب می آید. ولی یکی از نکاتی که قبل از عمل بینی باید مد نظر قرار دهیم این است که بدانیم چه داروهایی را قبل از عمل بینی نباید مصرف کنیم. علاوه بر دارو باید تغذیه مناسبی نیز قبل از عمل بینی داشته باشیم که این کنترل ها توسط پزشک از حدود دو هفته قبل از عمل بینی باید شروع شود.

موارد منع تغذیه ای قبل از عمل بینی:

 • مصرف هرگونه مواد غذایی که منجر به رقیق شدن خون شود
 • اجتناب از مصرف نوشیدنی های الکلی
 • اجتناب از استفاده داروهای گیاهی

موارد منع مصرف داروهای شیمیای:

بعضی داروها برای بیماری های خاص استفاده میشوند که باید قبل از عمل حتما پزشک خود را در این زمینه مطلع کنید که چه بیماری دارید و چه دارویی مصرف میکنید. ولی در این میان برخی داروها هستند که بدون نیاز به نسخه مورد استفاده هستند که در حالت طبیعی مصرف آن ها هیچ ممنوعیتی ندارد و ممکن است در روند جراحی بینی و با داروهای بیهوشی تداخل داشته باشد که در این مقاله سعی داریم بعضی از این داروها را به شما معرفی کنیم.

ویتامین سی

1- آسپرین

داروهایی مانند آسپرین یا هرکدام از انواع داروهای مسکن که برای کمتر شدن درد از آن ها استفاده میکنیم باید تا دو هفته قبل از عمل استفاده نشود چون باعث پایین امدن غلظت خون میشود.

داروهای مسکن:

 • ایپوبروفن
 • آسپرین
 • دیکلوفناک
 • ناپروکسن
 • پیروکسیکام

نکته:

اگر آسپرین را طبق نظر پزشک مصرف میکنید باید با پزشک خود صحبت کنید تا داروی جایگزین مناسب را به شما معرفی کند.

2- ایزوترتینوئین (آکوتان)

از این دارو معمولا برای درمان جوش صورت هایی مورد استفاده قرار میگیرد که پوست چرب دارند. این دارو از دسته داروهایی به حساب میرود که نیاز به تجویز پزشک و انجام یک سری آزمایشات کبدی میباشد.

انواع داروهای آکوتان:

 • روآکوتان
 • دکوتان
 • آکنوترن

افرادی که تا شش ماه قبل از انجام عمل جراحی از این دارو استفاده کرده اند باید پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهند. چون مصرف این دارو برای افرادی که عمل زیبایی بینی انجام میدهند  ممنوع است و فقط با صلاح دید پزشک برای افرادی که بینی گوشتی و چرب دارند ممکن است برای مدت کوتاهی تجویز شود. این دارو از آنجاییکه باعث مختل شدن روند بهبودی میشود باید از مصرف آن در بازه ی زمانی 3ماه تا یکسال قبل از عمل بینی اجتناب شود. بعد از عمل بینی ایجاد آکنه ممکن است اتفاق بیفتد و بعضی برای جلوگیری از این عارضه به استفاده از این دارو روی میاورند در حالیکه عوارض این دارو خیلی بیشتر و جبران ناپذیر است. پس بهترین راه حل در موقعیت بروز آکنه مراجعه به پزشک است

3- ویتامین E

استفاده از ویتامین E و مواد غذایی که سرشار از این ویتامین باشند مانند روغن ماهی، به دلیل بالا بردن خونریزی ممنوع میباشد.

4- اکیناسه

اکیناسه یک شربت دارویی مناسب برای سرماخوردگی میباشد که با کاهش دادن پلاکت و گلبول های سفید باعث ایجاد لخته خون میشود

5- جینگو

جینگو نیز در رده ی داروهای گیاهی قرار دارد که از آن برای درمان مشکلات قلبی و خونی استفاده میکنند و مانع انعقاد سریع خون میشود بنابراین احتمال بند نیامدن خون و خونریزی را بعد از عمل افزایش میدهد.

همانطور که مصرف برخی از داروها قبل از عمل بینی ممنوع است متقابلا استفاده از بعضی از داروها نیز بسیار مفید است.

داروی گیاهیی جینگو

داروهای مفید قبل از عمل بینی

 

 • قرص زینک و ویتامین C: عامل تقویت سیستم ایمنی بدن و تسریع روند بهبودی زخم و ترمیم آن. استفاده همراه ناهار
 • کپسول اس. امپرازول: کاهنده رفلاکس معده. استفاده به صورت ناشتا
 • آمپول ویتامین K: تسریع روند انعقاد خون. استفاده در یک هفته تا سه روز قبل از عمل
 • قرص آلپرازولام: کاهنده استرس قبل از عمل. استفاده یک هفته قبل از عمل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*


Call to action

هماهنگی برای مشاوره و ویزیت حضوری

دکتر صوفی زاده اکنون با بیش از 24 سال کار جراحی در رشته گوش و حلق و بینی و تمرکز بر جراحی های زیبایی صورت و بینی از جراحان بسیار با سابقه و جزو بهترین جراحان بینی در کشور می باشند. دکتر صوفی زاده بیماران جراحی زیبایی خود را تا سالها بعد از عمل هم پیگیری می کند و همین امر باعث ارتقاء هر چه بیشتر تجارب ایشان شده است.

با شماره 88205845 021 تماس بگیرید یا از طریق فرم رزرو اقدام نمایید