برای کاهش درد کشیدن بخیه چه کنیم

یکی از پروسه های بعد از عمل بینی کشیدن بخیه میباشید. اکثر کسانی که جراحی بینی انجام داده اند اکنون به فکر این هستند که برای کاهش درد کشیدن بخیه چه کنیم؟ باید به این نکته توجه داشته باشید که کشیدن دخ بخیه نیز باید توسط پزشک انجام شود تا به ساختار بینی آسیبی وارد نکند. افراد معمولا درباره ی نحوه ی کشیدن نخ بخیه بعد از عمل بینی کنجکاو میشوند و دوست دارند بدانند آیا کشیدن نخ بخیه درد دارد؟ آیا ممکن است هنگام کشیدن نخ بخیه به بینی آسیب برسد؟ در ادامه ی این مقاله به بررسی بیشتری درباره ی نخ بخیه بعد از عمل بینی می پردازیم.

 انواع بخیه های جراحی

در حالت کلی بعد از جراحی از دو نوع نخ برای بخیه زدن استفاده میکنند:

  • بخیه های جذبی
  • بخیه های کشیدنی یا غیر قابل جذب

-نوعی از بخیه ها که در اصطلاح به آن ها بخیه های جذبی گفته میشود که در این نوع بخیه نیازی به کشیدن بخیه نیست و در گذر زمان توسط پوست جدا میشوند. درمورد کسانی که میگویند برای کاهش درد کشیدن بخیه چه کنیم باید گفت بخیه هایی که در جراحی بینی استفاده میشوند معمولا از نوع جذبی می باشند و در مواردی که نیاز باشد پزشک از بخیه های کشیدنی استفاده خواهد کرد. جالب است بدانید بخیه های جذبی خود به دو نوع مصنوعی و طبیعی تقسیم بندی میشوند و نوع طبیعی آن با بدن سازگارتر است.

-نوع دیگر از بخیه ها که به بخیه های غیر قابل جذب یا کشیدنی به آن ها اطلاق میشود رنگ آبی دارند و جنس آن ها از نایلون میباشد و برای بستن زخم ها و پارگی های پوست استفاده میشود و بعد از گذشت مدت کوتاهی با ترمیم محل زخم باید کشیده شوند.

عمل بینی

زمان کشیدن بخیه

شاید برای شما نیز سوال باشد که بعد از بخیه چه زمانی برای کشیدن آن باید به پزشک مراجعه کنیم. ولی باید بدانید زمان کشیدن بخیه میتواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد:

1) نوع جراحی

2) محل جراحی شده

3) عمق بریدگی پوست

4)نظر پزشک

بخیه های جذبی معمولا 3 تا 4 هفته بعد از عمل خود به خود از بین میروند و نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. ولی بخیه های کشیدنی نیاز دارند تا تقریبا به مدت 5 تا 7 هفته بعد از عمل به پزشک مراجعه کرده و اقدام به کشیدن بخیه شود. کشیدن بخیه یک مرحله حساسی میباشد که باید توسط پزشک ماهر و کاربلد انجام شود و بهترین انتخاب پزشک جراح خودتان است نه پزشک دیگر.

برای کاهش درد کشیدن بخیه چه کنیم؟

باید به این نکته توجه داشته باشید که درد در هنگام کشیدن بخیه به مهارت پزشک وابستگی دارد. بنابراین اگر پزشک شما از مهارت کافی برخوردار باشد شما حین کشیده شدن بخیه دردی را تجربه نخواهید کرد. در غیر این صورت ممکن است مجبور باشید متحمل درد بسیار زیادی باشید. دردی که هنگام کشیدن بخیه احساس میشود بیشتر به صورت سوزش است که تا چند ساعت رفع میشود ولی میتوانید برای از بین بردن این درد از کرم های ضد سوزش استفاده کنید تا درد شما را به حداقل برساند.

نحوه ی مراقبت از بخیه بعد از عمل

شاید بهتر باشد به نحوه ی صحیح مراقبت از بخیه ها بعد از عمل جراحی نیز اشاره ای شود. جالب است بدانید بخیه نیز مراقبت های بخصوصی نیاز دارد که اگر این نکات رعایت شود کشیدن بخیه نیز به سادگی انجام خواهد شد:

  • هنگام عطسه دهان را به طور کامل باز کنید تا تا فشار عطسه به بینی وارد نشود
  • بخیه ها را مرطوب نگه دارید
  • از پماد های آنتی بیوتیک یا پراکسید هیدروژن برای جذب بهتر بخیه های جذبی به پوست استفاده کنید.
  • از طریق دهان تنفس کنید
  • برای تمیز کردن آن ها از دستمال پارچه ای استفاده کنید.
کشیدن نخ بینی

از کجا بدانیم بخیه داخل بینی پاره شده است؟

همانطور که قبلا هم شااره شد بخیه های داخل بینی را عموما به صورت جذبی میزنند و هر گونه فشار نا متعارفی میتواند باعث پاره شدن این بخیه شود بنابراین تا یک هفته بعد از عمل باید مراقبت های لازم را به عمل بیاورید ولی اگر با عوامل زیر رو به رو شدید حتما به پزشک مراجعه کنید:

  1. درد در بینی
  2. وجود ترشحات غیر طبیعی در بینی
  3. بوی بد بینی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*


Call to action

هماهنگی برای مشاوره و ویزیت حضوری

دکتر صوفی زاده اکنون با بیش از 24 سال کار جراحی در رشته گوش و حلق و بینی و تمرکز بر جراحی های زیبایی صورت و بینی از جراحان بسیار با سابقه و جزو بهترین جراحان بینی در کشور می باشند. دکتر صوفی زاده بیماران جراحی زیبایی خود را تا سالها بعد از عمل هم پیگیری می کند و همین امر باعث ارتقاء هر چه بیشتر تجارب ایشان شده است.

با شماره 88205845 021 تماس بگیرید یا از طریق فرم رزرو اقدام نمایید