جراحی گوش یا اتوپلاستی

جراحی گوش یکی از جراحی های زیبایی است که در راستای رفع برامدگی و اصلاح زیبایی گوش انجام می شود. برخی افراد بطور مادرزادی گوش های برجسته دارند که معمولاً این برجستگی دو طرفه است ولی در درصدی از افراد یک طرفه است. در حالت طبیعی زاویه گوش از جمجمه باید 15 الی 20 درجه باشد و زاویه بیش از 35 تا 40 درجه معمولا غیر طبیعی و ناهنجار جلوه میکند. این نوع جراحی یکی دیگر از متداول ترین جراحی های زیبایی بعد از
جراحی بینی می باشد.

جراحی گوش

یکی از متداول ترین جراحی ها که در راستای زیبایی گوش انجام می شود جراحی گوش نام دارد. جراحی گوش که به اتوپلاستی معروف است یک نوع جراحی زیبایی است که در آن شکل و اندازه گوش ها تغییر می کند. اتوپلاستی موجب می شود جلوه ای زیبا در گوش فرد ایجاد شود. داشتن گوش های بیرون زده ظاهر بدی در چهره افراد ایجاد می کند، از این رو بسیاری از افراد برای جراحی زیبایی گوش به جراحان پلاستیک مراجعه می کنند. در این بخش با مراحل جراحی گوش آشنا می شوید و می توانید نمونه کارهای جراحی گوش دکتر صوفی زاده را مشاهده کنید. در صورتی که از وضعیت ظاهری گوشهایتان راضی نیستید برای مثال احساس میکنید بیش از حد بیرون زده است، میتوانید جراحی گوش انجام دهید. جراحی گوش یا اتوپلاستی (Otoplasty ) عملی است که طی آن شکل، موقعیت یا اندازه گوشها تغییر میکند و یکی از زیر مجموعه های جراحی پلاستیک می باشد که باید زیر نظر جراحان پلاستیک انجام شود. این جراحی بهتر است در سنین پایین انجام شود خصوصا سن 5 تا 7 سالگی بهترین سن برای جراحی گوش است. البته این نوع جراحی در بزرگسالان نیز انجام می شود و نتایج رضایت بخشی دارد. جراحی گوش موجب می شود ظاهر آینه ای گوش ها رفع شود و بر زیبایی کلی چهره فرد تاثیر می گذارد. این نوع جراحی معمولا با توجه به نیازهای فرد در یک یا هردو گوش انجام می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

سن مناسب جراحی گوش

اتوپلاستی یا همان جراحی گوش را در هر سنی میتوان انجام داد به شرطی که گوشها به رشد کامل و اندازه نهایی خود رسیده باشند که معمولا این اتفاق پس از 5 سالگی رخ میدهد. در برخی موارد جراحی در 3 سالگی نیز انجام میشود.

در مورد کودکانی که با گوشهای برجسته و یا مشکلات دیگر مربوط به ظاهر گوش متولد میشوند، در صورتی که بلافاصله پس از تولد با اسپلینت (آتل یا گچ مخصوص) اقدام به اصلاح این مشکل شود، درمان میتواند موفقیت آمیز باشد. جراحی گوش می تواند با هدف ترمیم انجام شود و ظاهر متناسبی در گوش بیمار ایجاد شود.

تاثیر جراحی گوش در زیبایی

تاثیر جراحی گوش در زیبایی بسیار می باشد. اگر نمونه کارهای قبل و بعد جراحان زیبایی را ببنید متوجه می شوید که این نوع جراحی موجب زیبایی چهره می شود. برخی از تاثیرات جراحی گوش در زیبایی عبارت است از:

  • افزایش زیبایی چهره و گوش ها
  • ایجاد زاویه مناسب در گوش ها
  • افزایش اعتماد به نفس

دکتر صوفی زاده با تجربه و مهارت بالا یکی از برترین جراحان زیبایی می باشد و در زمینه انواع جراحی های زیبایی به هوطنان عزیز خدمت رسانی می کند.

تاثیر جراحی گوش در زیبایی

مواردی که جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) صورت میگیرد:

یک یا هر دو گوش خیلی بیرون زده است و از سر فاصله دارد

گوشها نسبت به سر بزرگ هستند

از جراحی پیشین گوش راضی نیستید

خطرات جراحی گوش

جراحی گوش (اتوپلاستی) مانند هر جراحی دیگر ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد که عبارتند از:

 • جای زخم (اسکار) که جای آن برای همیشه می ماند اما میتوان آن را پشت گوش یا چین طبیعی گوش پنهان کرد.
 • عدم تقارن در گوشها: این اتفاق ممکن است حاصل تغییرات در طی فرایند التیام باشد. علت احتمالی دیگر آن عدم موفقیت جراحی در اصلاح عدم تقارنی است که از پیش وجود داشته است.
 • تغییر در حس پوست: تغییر موقعیت گوش در اتوپلاستی ممکن است تاثیر موقتی بر حس پوست در آن ناحیه داشته باشد اما به ندرت این تغییرات تا آخر عمر باقی می مانند.
 • بروز مشکلاتی در بخیه: بخیه داخلی برای تثبیت کردن شکل جدید گوش استفاده میشود اما ممکن است این بخیه ها به سطح پوست کشیده شوند که در این شرایط باید بخیه کشیده شود. این وضعیت ممکن است التهاب ایجاد نماید که در این صورت جراحی دیگری باید انجام شود.
 • اصلاح بیش از حد: ممکن است در اتوپلاستی کانتورهای غیر طبیعی ایجاد شود که باعث شود گوش بیش از حد به سر نزدیک شود.
 • اتوپلاستی همانند هر عمل جراحی مهم دیگری با خطر خونریزی، عفونت و واکنش به ماده بی هوشی مواجه است. همچنین امکان واکنش به چسب جراحی یا مواد دیگری که در حین عمل یا پس از آن استفاده میشوند، وجود دارد.

gosh3

اقدامات پیش از عمل جراحی گوش

اقداماتی که پزشک قبل از جراحی گوش انجام میدهد عبارتند از:

دریافت سابقه پزشکی شما: آماده باشید به سوالات پزشک درباره سوابق پزشکی حال و آینده خود به خصوص هر گونه عفونت گوش پاسخ بدهید. درباره داروهایی که در حال حاضر مصرف میکنید یا اخیرا مصرف کرده اید به پزشک اطلاع دهید.

معاینه فیزیکی: جراح برای برنامه ریزی جهت جراحی گوش، گوشهایتان را معاینه میکند و فاکتورهایی مانند موقعیت گوش، اندازه، شکل و تقارن آن را ارزیابی مینماید. همچنین ممکن است تصاویری از گوش شما گرفته شود تا در پرونده تان ثبت شود و برای ارزیابیهای بعدی مورد استفاده قرار بگیرد.

صحبت درباره انتظارت شما: پزشک میخواهد بداند شما دقیقا چه انتظارات و خواسته ای دارید تا برنامه درمانی مناسب شما را طراحی کند.

اقداماتی که شما پیش از جراحی گوش باید انجام دهید عبارتند از:

 • سیگار را ترک کنید: سیگار جریان خون را در پوست کاهش داده و موجب کند شدن فرایند بهبودی میشود. اگر سیگاری هستید پزشک به شما توصیه میکند پیش از جراحی و در حین بهبودی سیگار نکشید.
 • از مصرف برخی داروها اجتناب کنید: احتمالا لازم است از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهاب و مکملهای گیاهی اجتناب کنید چون این داروها موجب افزایش خونریزی پس از جراحی گوش می شوند.
 • برای روز جراحی برنامه ریزی کنید: از کسی بخواهید شما را پس از جراحی به منزل برساند و شب اول پس از جراحی گوش در کنارتان بماند.

goosh2

چگونگی انجام جراحی گوش

گاهی اوقات جراحی اتوپلاستی گوش با آرام بخش و بی حسی موضعی انجام میشود که طی آن تنها بخشی از بدن بی حس میشود و در برخی موارد بی هوشی عمومی استفاده میشود.

تکنیک اتوپلاستی بر اساس نوع اصلاحی که قرار است صورت بگیرد، بسیار متفاوت است. تکنیکی که جراح انتخاب میکند تعیین کننده محل برش و اسکار حاصل از آن است.

پزشک ممکن است جهت جراحی گوش (اتوپلاستی) برش را در پشت گوشها انتخاب کند و یا چینهای داخلی گوش را برای محل برش انتخاب کند.

پزشک پس از ایجاد برش، پوست و غضروف اضافی را برمیدارد و سپس غضروف را در موقعیت مناسب قرار میدهد و آن را با بخیه های داخلی محکم میکند. برای بستن زخم نیز از بخیه استفاده میشود. معمولا این عمل دو ساعت طول میکشد.

اقدامات بعد از عمل اتوپلاستی گوش

پس از عمل اتوپلاستی گوش، گوشها با بانداژ پوشیده میشوند تا بهتر محافظت شوند. احتمالا مقداری خارش و احساس درد و ناراحتی در گوش خواهید داشت. در صورتی که داروی مسکن ضد درد مصرف میکنید اما ناراحتی و دردتان افزایش یافته است، فورا با پزشک صحبت کنید.

پس از عمل اتوپلاستی گوش برای این که به گوشهایتان فشار وارد نشود، از خوابیدن به یک پهلو خودداری کنید. محل عمل را نخارانید و نمالید.

لباسهایی بپوشید که در جلو دکمه یا زیپ داشته و یا یقه باز داشته باشند تا به هنگام پوشیدن آنها فشاری بر گوشتان وارد نشود.

چند روز پس از اتوپلاستی گوش پزشک بانداژ را برمیدارد. احتمالا تا مدتی گوشهایتان متورم و قرمز هستند.

باید به مدت دو تا شش هفته شب هنگام از سربند گشادی استفاده کنید که گوشهایتان را بپوشاند. این امر باعث میشود هنگامی که در خواب میغلتید گوشها کشیده نشوند.

از جراح بپرسید چه زمانی باید برای کشیدن بخیه پس از جراحی گوش مراجعه کنید. برخی بخیه ها جذب میشوند و نیازی به کشیدن ندارند.

از دکتر بپرسید از چه زمانی میتوانید کارهای روزمره مانند حمام کردن و فعالیتهای بدنی را انجام دهید.

gooosh

پس از این که پزشک بانداژ را برداشت بلافاصله متوجه تغییراتی در ظاهر گوشهایتان میشوید و نتیجه عمل جراحی زیبایی گوش به راحتی نمایان می شود . این تغییرات تا آخر عمر باقی می ماند. در صورتی که از نتایج راضی نیستید احتمال جراحی مجدد را با پزشک بررسی کنید.

هزینه جراحی گوش

هزینه جراحی گوش مانند سایر جراحی ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که موجب تفاوت قیمت می شود. هزینه جراحی گوش با توجه به محل انجام جراحی ، تجهیزات اتاق عمل، تخصص و مهارت جراح و مهم تر از همه شرایط خود بیمار تعیین می شود. البته بسیاری از جراحان با توجه به شرایط بیمارهزینه قابل قبولی برای جراحی گوش در نظر می گیرند.

اگر می خواهید برای جراحی گوش اقدام کنید و از شکل نامناسب گوش های خود رنج می برید ، بهترین راهکار مشاوره با جراحی خبره و ماهر می باشد. برای این منظور می توانید با مراجعه به مطب زیبایی جراحان مختلف ، آگاهی لازم را از این نوع جراحی کسب کنید. در جلسه مشاوره می توانید از هزینه جراحی گوش آگاهی لازم را کسب کنید و با این جراحی، زیبایی مناسبی را بدست آورید.

هزینه جراحی گوش

داوطلب مناسب برای جراحی گوش

گوش یکی از اجزای کلیدی بدن هر فردی می باشد و در معرض دید قرار دارد. در نتیجه هرگونه ایراد در گوش می تواند ظاهر بسیار نامناسبی را در چهره فرد ایجاد کند. خوشبختانه پیشرفت علم و دانش پزشکی به حدی رسیده است که به راحتی با جراحی گوش می توان شکل مناسبی درگوش افراد ایجاد کرد.

وجود ظاهری نامتناسب درگوش کودکان می تواند موجب ناراحتی کودک شود و از طرفی با تمسخر گروه همسالان اعتماد به نفس وی نیز کاهش یابد. از طرفی بسیار دیده شده است که بانوان و آقایانی که از ظاهر گوش های خود رنج می برند معمولا از زدن گوشواره خودداری می کنند و آقایان نیز با بلند کردن موهای خود ظاهر گوش خود را پنهان می کنند.

وجود مشکلات ذکر شده حاکی از این است که جراحی گوش به یکی از محبوبترین نوع جراحی ها تبدیل شده است. چرا که با ترمیم نواقص مادرزادی و نواقصی که بر اثر حوادث و بیماری های مختلف ممکن است به وجود آید ظاهری زیبا در گوش ها ایجاد می کند. داوطلب مناسب برای جراحی گوش، کودکان و بزرگسالانی هستند که به هر دلیل از ظاهر نامتناسب گوش های خود رنج می برند.

داوطلب مناسب برای جراحی گوش

مزایای جراحی گوش

بیمارانی که جراحی گوش انجام می دهند معمولا از نتایج جراحی گوش راضی هستند و از زیبایی خود لذت می برند. این نوع جراحی یکی از امن ترین روش های جراحی می باشد که هیچ گونه خطری بیمار را تهدید نمی کند. از طرفی با رفع سطح گسترده ای از عیوب گوش موجب می شود بیمار رضایت کاملی از جراحی گوش داشته باشد و شرایط روحی و روانی وی نیز بهبود یابد و سبب بالا رفتن اعتماد به نفس در او می شود. در این نوع جراحی کمترین میزان برش در سطح ایجاد می شود و پس از یک هفته استراحت کامل بیمار بهبود می یابد.

 


سوالات متداول جراحی گوش

 • سن مناسب جراحی گوش برجسته چه سنی است؟

با توجه به اینکه رشد غضروف های لاله گوش در سن پنج تا هفت سالگی کامل میشود، جراحی گوش برجسته بعد از این سنین و ترجیحا قبل از ورود به مدرسه انجام می شود اما این عمل با گذشت از این بازه سنی تا بعد از میانسالی هم قابل انجام است.

این امر بستگی به روش انجام جراحی و تجربه جراح دارد، در برخی روش ها فقط پوست اضافه برداشته میشود که باعث برگشت سریع به وضعیت اولیه میشود اما در روش کامل تر که غضروف هم برداشته میشود تقریبا برگشتی وجود نخواهد داشت

 • آیا جراحی گوش برجسته بر شنوایی من تاثیر گذار خواهد بود؟

در جراحی گوش برجسته عمل فقط بر روی گوش خارجی است و هیچ تاثیر سویی بر شنوایی شخص ندارد.

 • آیا بخیه های جراحی گوش قابل رویت هستند؟

با توجه به اینکه در جراحی گوش از برشی در پشت گوش انجام می شود لذا از نمای بیرونی، روبرو و بغل قابل رویت نیست، خط برش در محل چین پشت گوش قرار میگیرد.

 • آیا با این جراحی گوش های من کوچکتر هم می شوند؟

هدف از جراحی گوش برجسته، کم کردن زاویه بین گوش و جمجمه است و اصلا هدف کوچکتر کردن لاله گوش نیست ولی با خواباندن لاله گوش در وضعیت جدید اندازه گوش به ظاهر کوچکتر و طبیعی تر نشان داده میشود.

 • میزان تغییر گوش در کسانی که کشتی گیر بوده اند یا گوش آنها قبلا شکسته شده چقدر است؟

در کسانی که به دنبال تروما (آسیبی است که بر اثر وارد شدن ضربه فیزیکی به بدن وارد میشود) به لاله گوش ، غضروف آن دچار شکستگی میشود و متعاقب آن شکل لاله گوش تغییر می کند و به گوش کشتی گیران معروف است، چنانچه بیمار سریعا مراجعه کند کاملا قابل اصلاح است .اما اگر بعد از گذشت زمان طولانی مراجعه کنند تا حدودی قابل اصلاح خواهد بود.

 


جراحی زیبایی گوش

برخی افراد بطور مادرزادی گوش های برجسته دارند که معمولاً این برجستگی دو طرفه است ولی در درصدی از افراد یک طرفه است. در حالت طبیعی زاویه گوش از جمجمه باید 15 الی 20 درجه باشد و زاویه بیش از 35 تا 40 درجه معمولا غیر طبیعی و ناهنجار جلوه میکند. لازم به ذکر است که معمولا در سه سالگی 80 تا 90 درصد از رشد گوش کامل میشود و اغلب در پنج سالگی رشد غضروفی گوش کامل خواهد شد.
ادامه مطلب
Call to action

هماهنگی برای مشاوره و ویزیت حضوری

دکتر صوفی زاده اکنون با بیش از 24 سال کار جراحی در رشته گوش و حلق و بینی و تمرکز بر جراحی های زیبایی صورت و بینی از جراحان بسیار با سابقه و جزو بهترین جراحان بینی در کشور می باشند. دکتر صوفی زاده بیماران جراحی زیبایی خود را تا سالها بعد از عمل هم پیگیری می کند و همین امر باعث ارتقاء هر چه بیشتر تجارب ایشان شده است.

با شماره 88205845 021 تماس بگیرید یا از طریق فرم رزرو اقدام نمایید